Kebap Et ve Meze Vitrinleri

Pastane Dolapları

Pastane Dolapları

Pastaneler de en önemli ekipman pastaların muhafaza edildiği pastane dolaplarıdır. Çeşitli büyüklükte ve uzunlukta yapılan pastaları sergilemeye ve soğuk muhafaza etmeye yarayan ürünleridir. Cam sergiden oluşurlar, içlerinde ki motorlar sayesinde pastaların bozulmadan ve soğuk saklanmasını aynı zamanda müşteriye teşhir edilmesini sağlayan ürünlerdir.  Sürme arka kapıları vardır. İki yana da sürülerek açılırlar. Paslanmaz çelikten üretilmeleri gerekir. Görüntü olarak ergonomik bir yapıya sahip olmaları gerekir. Her ne kadar pastaneler de ürünler göz önünde olsa da dolaplarında bu ürünlerin görünümünü etkili hale getirmeye faydaları vardır.

Ülkemizde pastacılık alanında büyük gelişme ve tercih söz konusudur. 1960 1970 yıllarında caffe, restoran gibi toplu olarak oturulup sohbet etmek yada yemek yemek için olan mekanlar fazla yoktu. Hatta hiç yoktu da denilebilir. O yıllarda daha çok pastaneler vardı. İnsanlar özel anlarını hep pastaneler de geçiriyor, gençler pastanelerde toplanıyordu. O zamandan beri pastanelerin manevi değerleri de büyüktür. Pastanenin içerisinde yer alan pastane dolapları o günlerden günümüze kadar uzanan bir tarihe sahiptirler.

Pastane dolaplarını seçerken dikkat edilmesi gereken genel özellikler;

  • Pazlanmaz çelikten olması gerekir.
  • Sağlık koşullarına uygun olması gerekir.
  • Görünüm açısından da göze hitap edecek ergonomik yapıya sahip olması gerekir.
  • Soğutma özelliği ayarlı istenilen derece aralığında soğutma olanağı sunmalıdır.
  • Kullanımı kolay ve kolay temizlenebilir olmalıdır.

Pastane dolapları bir kez alınıp uzun süreli kullanımlar için tasarlanmıştır. Dayanıklılığı ve teknik parçalarının kolay bulunur olması önemlidir. Pastane dolaplarını tercih ederken iyi araştırma yapılması ve koşulların karşılaştırılması gerekir. Bu tür dolaplar elektrik tasarrufu açısından da fayda sağlayacak biçimde tercih edilmelidir. Pastane dolaplarının pastanenin dekoruna uyum sağlaması da önemli göz tercihlerinden biridir. Gerek renk gerekse kullanışlılık bakımından müşterinin dikkatini çekecek dolaplar kullanılmalıdır. Genelde günlük ve taze ürünler satılan bu tür yerlerde dolapların bu ürünleri muhafaza şekilleri çok önem taşır. Sadece pastaneler de değil kafe ve restoranlarda da pastane dolapları kullanılmaya uygundur. Hatta çok personelli büyük işletmelerin yemek hanelerinde bile bu dolaplardan tercih edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir